LBP-B200NIR-G
It supports lasers with a measurement wavelength range of 950 nm to 1700 nm, a beam diameter of 200 mm × 200 mm, and a power density of up to 100 W/cm2.
Features
  • Receiving surface dimensions: 200 mm × 200 mm
  • Optical resolution: Approximately 1600 μm
  • Measurement wavelength range: 950 nm ~ 1700 nm
  • High-power laser measurement possible (0.1 W/cm² ~ 100 W/cm²)
  • Speckle (sparkling, light-and-dark spotted pattern) reduction function included
  • Beam profiler analysis app(LaseView )included
Large beam profiler LBP-B200VIS-U
LBP-B200NIR-G Specifications
Light receiving surface size 200 mm × 200 mm
Optical resolution(※1) Around 1600 μm(※1)
Measurement wavelength range 950 – 1700 nm
Camera power supply 12 V, 7 W (Supplied from the included AC adapter)
Size(mm) W389 × H258 × D268(Excluding stand, cable and AC adapter)
Weight 8 kg or less(Excluding stand, cable and AC adapter)
Software Comply with LaseView
Remark
Price contact us
Delivery time contact us
※ Wireless LAN is not supported because the network must support Gigabit Ethernet (1000BASE-T).
External Dimensions (LBP-B200NIR-G)
Large beam profiler "LBP-B series" lineup
Light-receiving surface: 800 mm square / 200 mm square
Light-receiving surface: 100 mm square
Light-receiving surface: 50 mm square / 25 mm square